HaberlerKampanyalar

Yemen İçin Hep Birlikte Elimizi Taşın Altına Koyalım!

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Derneği Başkanı Osman Gerem, Yemen’de insanların açlıktan öldüğünü, bu durumun önlenmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti.

Yemen’de insanların açlıktan ölmeye başladığını ve insani yardımların bir an önce yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Derneği Başkanı Osman Gerem, Şanlıurfalı yardımseverlerin duyarlı davrandıklarını ve yardım kampanyasının aralıksız devam ettiğini belirtti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Şair Nabi Kültür Merkezi ve Balıklıgöl Hasanpaşa cami önünde bulunan yardım stantlarında vatandaşlardan gelen yardımların toplandığını söyleyen Başkan Gerem, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Yemen, insanlığın sukut ettiği, vicdanların tükendiği, Dünyanın görmediği ve açlığın, sefaletin hatta insanlığın ölüme terk edildiği yer. 2014 yılından bugüne kadar iç savaşla açlığa terk edilen 14 milyon Yemenli insandan bahsediyoruz. 21. yüzyılın teknoloji çağında insanlık dramı yaşıyoruz. İnsan hakları hiçe sayılıyor. Dünya ülkeleri birleşmiş milletler ve dünya örgütleri Yemen’e karşı kör ve sağır oldular. Sadece raporlandırmadan ibaret işler yapılmakta. Dünya’da mazlumların yanında olan sadece Türkiye var. Yemek için ekmek ve su bulamadıkları için ağaç yaprakları yemeye başlayan insanlara sessiz kalınıyor. Bu da artık insanlığın ayıbı olarak göze çarpıyor.” dedi.

“Yetişkinler ve anneleri çocuklarının gözleri önünde açlıktan hayatlarını kaybediyorlar.” diyen Gerem, “Hiç düşündünüz mü? Kendi çocuklarımız açlıktan susuzluktan ölseydi neler hissederdik diye? Özellikle Türkiye’den Yemen’e yardım elini uzatan sivil toplum örgütleri de olmazsa ölümler daha çok artacaktır. İç Savaşın vurduğu Yemen’de insanlık dramı sürüyor. Yemen’de dördüncü yılını tamamlayan savaş, kıtlık, kolera on binlerce can kaybını içeren ağır bir bilanço sergiliyor. Dünyanın en fazla fakir ülkeleri arasında gösterilen Yemen, yaşanan iç savaşın ağır yükü de eklenince çatışmalar ve hava saldırıları sonucu bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne oluyor. Özellikle savaşın kurbanı ise günahsız çocuklar olmakta. Dünyanın en feci insanlık felaketlerinden birinin yaşandığı Yemen’de Birleşmiş Milletler verilerine göre her 10 dakikada bir çocuk önlenebilir bir ölüme kurban gidiyor. Ülkede kadınlar ve çocuklar, savunmasız bir şekilde bekleyerek, savunmasızlar listesinde en üst sırada yer alıyor. Erkek çocukları, çeşitli gruplarca zorla silâh altına alınırken, kız çocukları da erken yaşta evliliğe zorlanıyor. Gelin hep beraber bu insanlık dramını sonlandırmak ve yaratan yüce Allah’ın rızasını kazanmak için Yemen’e yardım elimizi uzatarak onlardan yardımlarımızı esirgemeyelim. Bu insanlık dramının hiç değilse açlık kısmını bizler bitirelim ve Yemen’e destek olalım.” şeklinde konuştu.

urfastk-iyad.org

2011 yılında Suriye iç savaşının başlamasıyla Suriye’de yaşayan insanların din-dil-mezhep-ırk ayrımı yapmadan mazlum duruma düşenlerine Suriye içinde yardım ulaştırarak onların Türkiye’ye göçünü engellemek, ilerleyen aylarda ise Şanlıurfa’ya gelecek olan göç dalgasının Şanlıurfa’nın sosyal dengesini, kimyasını bozmasını engellemek amacıyla Belediye Meclis Üyelerinin başvurusu, Şanlıurfa Belediyesi’nin encümen kararı ve Şanlıurfa Valiliği’nin özel izniyle kurulmuş Şanlıurfa’da faaliyet icra eden 60 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu gönüllülük esasına dayanan bir platformdur.