Hakkımızda

ŞANLIURFA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İNSANİ YARDIM PLATFORMU

KURULUŞ

2011 yılında Suriye iç savaşının başlamasıyla Suriye’de yaşayan insanların din-dil-mezhep-ırk ayrımı yapmadan mazlum duruma düşenlerine Suriye içinde yardım ulaştırarak onların Türkiye’ye göçünü engellemek, ilerleyen aylarda ise Şanlıurfa’ya gelecek olan göç dalgasının Şanlıurfa’nın sosyal dengesini, kimyasını bozmasını engellemek amacıyla Belediye Meclis Üyelerinin başvurusu, Şanlıurfa Belediyesi’nin encümen kararı ve Şanlıurfa Valiliği’nin özel izniyle kurulmuş Şanlıurfa’da faaliyet icra eden 60 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu gönüllülük esasına dayanan bir platformdur.

Platformu’n ” insani yardım ” bağlamında Suriyeliler dışında uyuşturucu madde bağımlılarına, mahkûm ailelerine şartsız yardımlarda muhtaç Urfalı ailelere yardımları da vardır.

Kuruluş aşamasında Şanlıurfa’da kurulan Suriyeliler Koordinasyon merkezi, Şanlıurfa’da sokaklarda yaşayan ve dilencilik yapan çocukları sokaklardan toplamak amacıyla Sırrın ‘da bir eğitim merkezi açılması eğitim merkezindeki öğretmenlerin çalışabilmesi için Diyanet İşleri Başkanı’yla yaptığımız görüşme sonucu Diyanet Vakfı’nın himmetleriyle öğretmenlere maaş bağlanması, eğitimin yaygınlaştırılması için Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonucu tek devre eğitim yapan okullarda öğleden sonra Suriyeli çocukların okula devamını sağlama noktasında faaliyetlerde bulunduk.

Kobani olaylarında ve göç dalgasında saha da yer aldık.

2012 yılından beri bazen bir, bazen bir den fazla (şu anda bir) giyim mağazasında şimdiye kadar 15 Bini yetim ve öksüz olmak üzere toplamda 525 bin kişiyi randevu usulü ile giydirdik.

Ayrıca dış yardımların Şanlıurfa’ya aktarılması için İslam ülkelerinin Ankara’daki büyükelçilikleriyle görüşmeler de bulunduk.

YARDIMLARIN TEMİNİ

Yardımların temini noktasında şu ana kadar Şanlıurfa Valiliğinin, AFAD’ın, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye’sinin lojistik desteğiyle Şanlıurfa içinde, ilçelerinde yardım kampanyaları başlattık.

Ankara’da Milletvekilleriyle, ilgili Bakanlarla, yetkililerle, Büyükşehir Belediyeleri, İl Belediyeleri, İlçe Belediyeleriyle, gittiğimiz her ilde temas kurduğumuz STK’lar aracılığıyla her tür giyim, yaşam malzemesi, gıda temin ettik.

Örneğin AKPARTİ İstanbul İl Başkanlığı ile kurduğumuz diyalog sayesinde üşüyorum yardım edin kampanyası dahilinde 190 TIR’ı bulan yardımların dağıtımını üstlendik.

Kayseri, Malatya, Erzurum, Niğde, Sivas, Nevşehir, Rize, Kastamonu, Sakarya, Yozgat, Ankara, Adana, Karabük, Kocaeli gibi illerinden

Ankara; Pursaklar, Keçiören, Çubuk ilçelerinden.

İstanbul; Beykoz, Üsküdar, Başak şehir ilçe belediyelerinden yardım sağladık.

Bu teminlere Diyanet İşleri Başkanlığı, Urfa İl Müftülüğü, Kızılay Genel Merkezi, Kızılay Urfa Şubesi, Hayrat Vakfı, Deniz Feneri Derneği, İnfak Vakfı, Hasene Derneği, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Erzurum Ebu İshak Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Şifa Eli Derneği gibi kuruluşları da ekleyebiliriz.

Valiliğimizin başvurusu ve AFAD’ın marifetiyle Yurt-Kur’a bağlı yurtlardan temin ettiğimiz hizmet dışı kalmış yatak, yorgan, yastık, battaniyeleri Şanlıurfa’ya getirdik.

YARDIMLARIN DAĞITIMI

Tedarik edilen yardımlar çeşitli depolarda toplanır.

Stantlara gelen ihtiyaç sahiplerinin adları ve adresleri alınır.

En geç 24 saat içinde gönüllü sosyal inceleme ekiplerimiz o adresi ziyaret eder, ihtiyaçları tespit edilir, yardım 36 saat içinde ihtiyaç sahibine ulaştırılır.

Bu dağıtımların başında her zaman platform tarafından görevlendirilmiş bir mahalle temsilcisi vardır yardımların seri ve sağlıklı bir şekilde ulaşmasını temin eder.

Bu temsilci yardımlara refakat eder ve platforma bir raporla bilgi verir.

Sınır ötesine yaptığımız yardımlarda koordinatör Vali, Kızılay ve İstihbaratın onayladığı Suriyeli muhataplarla çalışıyor ve onlardan yapılan her yardımın yerine ulaştığını kanıtlayan görüntüler istiyoruz.

Şu anda yardım dağıtım elemanı ve ekipmanı olarak bünyemizde;

390, aktif gönüllü

11, motorize ekip

25, İş-Kur elemanı

2, Kamudan görevlendirilen eleman vardır.

Yapılan Yardımlar

İstatistiklerle / Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları – İnsani Yardım Platformu