Urfa STK’ları Afrika tecrübelerini paylaştı

Hayırseverlerin kurban ve insani yardımlarını Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Şanlıurfa STK’ları istişare toplantısında bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundular.

Hayırseverlerin kurban ve insani yardımlarını Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Şanlıurfa STK’ları istişare toplantısında bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundular.

Başta Şanlıurfa olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerindeki ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra üç Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarındaki bir çok ülkedeki ihtiyaç sahiplerine insani yardım malzemesi ve kurban dağıtım gerçekleştiren Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri bu yıl Kurban Bayramında hayırseverlerin bağışladıkları kurban ve insani yardım malzemelerini Pakistan, Yemen ve Afrika ülkeleri Gana, Çad, Mali, Tanzanya gibi ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Yaklaşık bir hafta ile on iki gün boyunca gittikleri ülkelerde iç savaş, kuraklık gibi sebepler ile açlıkla pençeleşen ihtiyaç sahiplerine Türkiye’deki hayırseverlerin kurbanlarını ve yardım malzemelerini ulaştıran STK temsilcileri Şanlıurfa İnsani Yardım Platformunda bir araya geldi. Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, İHH Bölge ve Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, Yedibaşak Şanlıurfa İl Temsilcisi Vedat Savaş, Memur -Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, Rabia Derneği Temsilcisi Ahmet Suvaroğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Murat Müjdeci ve Ömer Aslan, Deniz Feneri Derneğinden Hasan Deniz ve Muhammed Dinç, Hayrat Derneğinden Abdullah Toprak, İnsan- Der’den Ömer Habeş’in katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem son yıllarda Şanlıurfa STK’larının çok önemli yardım faaliyetlerine imza attığını belirterek; Maalesef, Müslüman coğrafyası ateş v kan içerisindedir. Bunun yanı sıra bu kardeşlerimiz iç savaş, terör, kıtlık, susuzluk gibi nedenler ile aynı zamanda da açlık ile karşı karşıyadır. Afrika’nın bir çok ülkesinde yıllardan beri süre gelen açlığın pençesine Yemen’de düşmüştür. Bizler Şanlıurfa’da faaliyet gösteren STK’lar olarak Türkiye’deki kardeşlerimizin bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak önemli bir köprü vazifesini yerine getiriyoruz. İnşallah bu ve bunun gibi toplantılar ile tecrübe paylaşımı yaparak bu yardımları arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Diğer STK temsilcilerinin de gittikleri ülkelerdeki yapmış oldukları faaliyetleri anlattıkları toplantı bu tür toplantıların devam etmesi kararı ile son buldu.