İnsani Yardım Platformu Yetimleri Isıtıyor

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım platformu, her yıl olduğu gibi bu yıl da kutsal emanetler olan yetimleri unutmadı. Dağıtılan giyim malzemeleri ile yetimler, sıcak bir kış mevsimi geçirerek.

Dünya genelinde birçok bölgede ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım platformu, her yıl olduğu gibi bu yıl da kutsal emanetler olan yetimleri unutmadı.

Yardım platformu tarafından yetimlere yönelik hazırlanan kışlık giyecekler, bu kış sıcak bir mevsim geçirmeleri ve daha iyi kıyafetlere sahip olabilmeleri için Şanlıurfalı ve Suriyeli yetim çocuklara dağıtıldı.

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu, Başkanı Osman Gerem, yetimlerin bizlere Peygamberimizin kutsal emanetleri olduğunu belirterek şöyle konuştu, “Dinimiz yetimlerin korunup gözetilmesine büyük önem vermiştir. Onların korunup gözetilmesinden ise birinci derecede velilerini sorumlu tutmuştur. Şöyle ki, babasını kaybeden her çocuğun gerek şahsı gerekse malları için bir koruyucuya, eğitici ve temsilciye ihtiyacı vardır. İşte bu koruyucu ve temsilciye veli adı verilir. Velinin görevi ise yetimi koruyup gözetmek, onun şahsî ve malî menfaatini kollamaktır. Kendisi de yetim olarak büyüyen sevgili Peygamberimiz, içinde yetiştiği toplumda yetimlere yapılan kötü muamelelere tanıklık etmiş biri olarak onların haklarının korunması hususunda son derece titiz davranırdı.” diye konuştu.

Osman Gerem, “Belki de toplum kesimleri içerisinde üzerlerine en çok eğildiği kesim dul ve yetimlerdi. Sehl b. Sa`d’ın rivayetine göre Peygamberimiz hadis-i şeriflerinde, ‘Ben ve yetime himaye eden kimse ile cennette şöylece beraber bulunacağız’ buyurmuş ve işaret parmağıyla orta parmağını aralarını biraz aralayarak göstermiştir. ‘Müslümanların evleri arasında en iyisi içinde kendisine iyi davranılan yetim bulunan evdir. En kötüsü de, içinde, yetim bulunup da kendisine kötü davranılan evdir.’ buyurarak yetimlerin sıcak bir yuvada korunup gözetilmesini teşvik etmiştir. Bizler de Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım platformu, bizlere o gönüller sultanı ve yetimler şahı olan sevgili peygamberimizin kutsal emaneti olan yetimlere sahip çıktık. Şanlıurfa’da bulunan Urfalı ve Suriyeli savaş mağduru yetimlerin daha rahat bir kış mevsimi geçirmeleri için giydiriyoruz. Giydirdiğimiz ürünler kesinlikle 2. El ya da sıradan kötü görünümlü giysiler değil, yetimlerimizin sevebileceği ve isteyerek giyebileceği sıfır ürünlerden oluşmakta. Allah bize güç verdikçe bizlerde yetimlerimizi koruyup kollayacağız” şeklinde konuştu.